Folytassuk cikkezésünket egy olyan élelmiszerrel, ami megoldást jelenthetne étkezésünk problémáira. Természetesen ez a növény ismét a KENDER!
Mindenki emlékszik Petőfi versére, ahol az Anyám tyúkja válogat a kendermagban? Ugye! Beugrott! Nem irodalomóra, tehát folytatom.. Vajon tudják-e, hogy a kendermagban vannak fehérjék? De nem is akármilyen fehérjék! Az emberi szervezet számára a legbarátságosabbak, tehát a legkönnyebben emészthetők, és a legközelebb állnak az emberi fehérjékhez. Vajon tudják-e, hogy egy evőkanálnyi kendermag fehérje / protein / megfelel egy hatalmas marhasteak fehérjemennyiségének?
Vegák, vegánok! Itt a megoldás! Az emberi szervezetnek szüksége van fehérjére, alias proteinekre. A kender a legbarátságosabb megoldás, hogy ne maradjon a szervezet fehérje nélkül. Hozzáteszem, ez a fehérje fogyasztható IBS és CHRON problémával küzdők esetében is. Manapság népbetegségnek számít a cöliákia, a nem cöliákiás lisztérzékenység, és a búzafehérje intolerancia. A teljesség igénye nélkül! Bélbaktériumaink, mármint a velünk szimbiózisban élő „jó” bacik, előszeretettel táplálkoznak a kenderfehérjével.
Fermentációs eljárással a kenderfehérje teljesen vissza tudná állítani a bélflóra egyensúlyát. Mellette a kender olaja begyógyítja a sérült bélfalat. Mellékesen megjegyzem, a kender nem csodaszer. Nekünk is tennünk kell a cél érdekében! Teljes életmódváltás, ami magával hozza a gluténes ételek elhagyását is. Nincs többet gyorsbüfé, nincs többet gyosrpogácsa, péksütik, stb…
A következő nagy mumus lett a laktóz és kazein érzékenység, tejallergia. Egy szerűen az ember szervezete nem arra van kitalálva, hogy más élőlények tejét elfogyassza. Nem vagyok vegán, sem környezetvédő hiperaktivista, csak józan gondolkodással nézzük meg mit tanultunk biológiából. Van a kisboci, vagy bármely más emlős állat csemetéje. Fajtól függően csak annyi ideig tudja megemészteni az anyatejet, amíg a fajhoz tartozó élelmet meg nem tudja enni. Tehát pld. egy kismalac csak 6 hétig tudja a mama tejét megemészteni, addig termel a szervezete tejbontó enzimeket. Nincs ez másképp a farkasoknál, cicáknál, borjúnál, csak az időintervallum változó. Az emberi gyermeknél ez maximum 4 év! Addig tudja a csecsemő az anyatejet megemészteni. De ez is anya és gyermeke kérdése, van aki csak fél évig, van aki csak 2 évig képes erre. Tehát felnőttkorban, - de ne is ugorjuk ekkorát – már iskolás korban sem képes az ember a tejet megemészteni, mert azokat az enzimeket, ami a tej feldolgozásához szükséges, a szervezete már nem termeli. És itt most az ANYAtejről beszélünk nem más élőlény tejéről! Tehát kialakul egy intolerancia, ami azt jelenti, hogy a szervezet nem tolerálja a tejtermékeket.
Az, hogy kinek meddig bírja a szervezete ezt a „nem tolerlálást” és mikor fárad ki valamelyik mirigy,- vagy hormonrendszere, ez sajnos egyénfüggő. De! Van megoldás! Ha annyira szeretjük a tejtermékeket, készíthetünk magunknak kendermagból tejet, kefirt, joghurtot, és túrót is! Alternatíva lehet a boltokban kapható szója, rizs, vagy kókusztermékek mellett. Sőt!
Mint említettem, a kender áll a legközelebb az emberi szervezethez, a kender az a növény, amelyik leghamarabb beépül a CB1 és CB2 receptorokba. Kendermagtejet készíthetünk áztatással, vagy fermentálással is. A kendertej laktat, csökkenti az éhségrohamot. A kendermag bármikor fogyasztható, akár nasinak is, pld. szotyi helyett… 9 esszenciális aminosavat tartalmaz, teljes értékű fehérjeforrás. Mint említettem, egy kanálnyi kendermag fedezi az egész napi fehérjeigényt! Kiváló magnézium, arginin és vas forrás. Nyugtatja az izmokat és az idegrendszert. A krónikus fáradékonyság jele lehet a vashiány is, főleg a tavasz közeledtével!
KENDERMAGTEJ HOZZÁVALÓK:
- 1.5 l szűrt viz 150g
- „Detkikender” kendermag
- 1 csipet só
Az összetevőket rakjuk egy turmixgépbe és alaposan turmixoljuk össze. Szűrni nem érdemes, mert azzal is pocsékolunk! Amennyiben hántolatlan kendermagot használunk rostban dúsabb léhez jutunk.
Egészségünkre!
Webshop: https://www.kendertanya.hu/termekek/kender-termekek
Facebook: https://www.facebook.com/detkikender
Bolt: 3275 Detk, Petőfi S. u. 30.
Telefon: +36 20 297 4560
Google: Térkép és GPS